A projekt célja az volt, hogy az oktatási intézmények számára az eddigiektől eltérő megközelítést dolgozzon ki és valósítson meg, hogy előmozdítsa a tanárok, diákok, szülők, szakemberek, döntéshozók együttműködését egy-egy helyi probléma megoldása, vagy társadalmi cél (hulladékkezelés, környezetvédelem, biodiverzitás, megújuló energia) elérése érdekében.
A Mobilis támogató központként (ún. HUB-ként) 15 iskola mentorálásában vett részt. A mentorálás során a projektben kidolgozott tananyagok megvalósításában nyújtott segítséget a pedagógus kollégák számára, amelyek témái a hulladékkezelés, a fizikai alapjelenségek megértésén át a környezet- és levegőszennyezésig terjedtek. A résztvevő tanárok részére a Mobilis több napos képzést biztosított, illetve a tananyagok megvalósítása során anyag- és eszközbeszerzést tett lehetővé az osztályoknak. Az elmúlt tanév során intézményünk minden résztvevő iskola számára ingyenes foglalkozásokat is biztosított a Mobilisben. A projekt során közel 60 pedagógust, 3200 diákot és 1100 szülőt sikerült bevonni a megvalósításba, így nagyon sikeresnek értékelhetjük a most záródó projektet.
A projekt zárásaként - a Mobilis és a résztvevő iskolák tapasztalataira és javaslataira támaszkodva - elkészült a Make it Open eszköztára („toolkit”), amely a tananyagok során alkalmazott pedagógiai módszereket, a projekt során levont tanulságokat tartalmazza, így nagyon hasznos információkkal szolgálhat a tananyagokat felhasználó tanárok, illetve azon szervezetek számára, akik a tananyagok megvalósításában bármilyen formában részt vesznek. Az eszköztár a „nyitott iskola” (open schooling) módszertanát és inspiráló példákat is tartalmaz, amelyek szintén alapját képezhetik a tananyagok későbbi megvalósításának.
A Mobilis projektzáró eseményként egy élménynapot szervezett a résztvevő iskolák számára, ahol a diákok és a pedagógusok többfajta élménypedagógiai foglalkozáson vehettek részt, az iskolák bemutatták a tananyagok megvalósításáról készült videóikat, megoszthatták tapasztalataikat a projekttel kapcsolatban.
A számokon túltekintve a pedagógusok és a diákok visszajelzései alapján az iskoláknak helyi szinten innovatív, nagyon sokszínmű, tartalmas és előremutató projekteket sikerült megvalósítaniuk.
Make it Open eszköztár: >>>
Korábbi híreink >>>