- Rólunk
- Mobilis diáklabor
- Programok
- Digitális Alkotóműhely
- Mobilis Okos Park
- MobilITy-Győr
- Munkaerő-piaci információs pont
- Családoknak
- Táborok
- Pedagógusoknak
- Cégeknek
- Tudományos játékbolt
- GLS CsomagPont
- Mobilis LEGO-robot Mentorprogramok
Projekt neve: Helyi klímastratégia kidolgozása és a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás megvalósítása Győr városában, KEHOP-1.2.1-18-2018-00007
Tematikus kísérleti bemutatók a klímatudatosság témakörében
De mi is az az energia?
A klímatudatosság kapcsán rengeteg szó esik az energiahatékonyságról az energia “előállításáról”, tárolásáról, viszont maga az energia fogalma egyáltalán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű. Van köze a diétázók által számlált energiának ahhoz az energiához, ami az autónkat hajtja? Meg ugye a Napnak is van energiája, de az elektromos áramnak is? Ezekre mindre ugyanazt a szót használjuk. Jogos ez? Ebben az előadásban tisztába tesszük ezeket a fogalmakat ráadásul igazán látványos megnyilvánulásait mutatjuk meg ennek az izgalmas, de sokszor félreértett fogalomnak.
Mi változik? A Klíma?
Köztudomású tény, hogy bolygónk klímája változik: ilyen és ehhez hasonló mondatot sokat lehet olvasni és hallani, de vajon el tudjuk képzelni valójában, hogy mit is jelent ez? Olyat is lehet hallani, hogy a klímaváltozás természetes folyamat, ami szintén igaz, de mi mégis bajban vagyunk. Ki érti ezt? Ahhoz, hogy megértsük, az előadói asztalon megmutatunk néhány hőtani jelenséget, melyek nagyban a Föld légkörében is lejátszódnak, szabályozva ezzel annak hőmérsékletét, mozgását, összetételét. Ezáltal közelebb kerülhetünk a klímaváltozás problémájának megértéséhez, és talán arra is támadhat ötletünk, hogy miként tudunk hozzájárulni mi magunk a probléma megoldásához.
Termeljünk áramot! Mitől zöld a “zöld” energia?
Manapság sokszor hallani ezt a kifejezést, hogy “zöld” energia. Mit is jelenthet ez? Lehetséges, hogy valóban környezetbarát megoldás az elektromos autózás? Honnan származik az elektromos energia, ami az elektromos autókat hajtja? Milyen módszerekkel lehetséges elektromos energiát előállítani, és ezek mennyire tekinthetők “zöldnek”? Egyáltalán, miért nem lehet például Magyarországon tisztán megújuló energiából fedezni az elektromos szükségleteket? Hogyan lehet, és hogyan nem lehet hatékonyan tárolni az elektromos energiát?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ és megmutatunk számos elektromos energia előállítási formát látványos kísérleteinken keresztül.