A Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja és a Mobilis Interaktív Élményközpont immár második alkalommal szervezte pályaorientációs versenyét az eSZEment versenyt. A diákok olyan projektfeladatot kaptak, amely érzékelteti velük a valódi tudományos projektek összetettségét, a műszaki és a természettudományos ismeretek egymásra épülését, a csapatban való munka fontosságát.

A BE-UNI-QUE Tehetségműhely keretében zajló versenyen a műszaki és természettudományok iránt érdeklődő fiatalok feladata idén egy vízhajtású hordozórakéta megépítése, mely lehető legnagyobb magasságba emelkedik, közben a saját tengelye körül forog, majd a legnagyobb magasság elérése után ejtőernyővel biztonságosan földet ér. Fontos cél volt, hogy a diákok belekóstolhassanak olyan technológiák használatába is, mely manapság már szinte mindenki számára elérhetők, és a kreatív tervezés-alkotás lehetőségeit nyitja meg.

Örömünkre hét középiskolás csapat vállalta a nagy kihívást. A 10-12. évfolyamos diákok a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikumból, a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégiumból, az Audi Hungaria Schule-ból, a Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnáziumból, a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumból és a győri Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Gimnázium és Kollégiumból érkeztek.

A csapatoknak a versenyfeladat során meg kellett tervezniük és 3D nyomtatóra kellett optimalizálniuk a rakéta szükséges alkatrészeit, fel kellett programozniuk a repülő és a földi egység mikrovezérlőjét, el kellett készíteniük a szükséges áramköröket és az ejtőernyőt. A hordozórakétának egy gyorsulásszenzor segítségével mérnie kellet saját forgásának szögsebességét, ezt az adatot rádión keresztül közvetíteni kellett egy földi vevőállomás felé, továbbá magasba kellett juttatnia egy a szervezők által biztosított szondát, mely a műholdas helymeghatározás alapján az elért magasságot mérte.

Az adatok kiértékelését követően a csapatok a szakmai zsűri - dr. Dömötör Piroska, a Széchenyi István Egyetem adjunktusa, Kónya Zaránd, a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központ szoftverfejlesztő mérnöke előtt prezentálták a csapatmunka eredményét és a teljes munkafolyamatot.

A verseny végül az alábbi sorrenddel zárult:

  • 1.hely: Qpac csapat, Pannonhalmi Bencés Gimnázium
  • 2. hely: Ipari Aerospace csapat, Veszprémi SZC Ipari Technikum
  • 3. hely: ZOL csapat, Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium
  • 4. hely: ez hal vagy rakéta csapat az Audi Hungária Iskolaközpont
  • 5. hely: Naza csapat, Audi Hungaria Deutsche Schule
  • 6. hely holtversenyben: Apor Science, Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Gimnázium és Kollégium és a KLG csapat a Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium és Kollégiumból

Az első három helyezett, a Digitális Fejlesztési Központ támogatásának köszönhetően, 100.000,- 80.000,- és 50.000,- Ft-os pénzjutalomban részesült, a felkészítő tanárok egy-egy tablet-tet vehettek át. A további helyezettek Mobilis ajándékcsomagot vehettek át. Ezúton is gratulálunk a csapatoknak, a BE-UNI-QUE Tehetségműhely folytatódik a Mobilisben, ahol Arduino-t, LEGO-t programozunk,
képzéseket, workshopok-at szervezünk a tehetségműhely diákjainak.

Köszönjük a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központ támogatását.