Különleges történelmi eseménynek adott otthont július 9-én a Mobilis Interaktív Élményközpont, amikor a „Csillagközi kapcsolatok napja” elnevezésű rendezvény keretében diákok élőben kapcsolódhattak a világűrhöz. A Széchenyi István Egyetem, a SZE-GIVK, a SZESAT, a Honfy József Rádióamatör Klub és a Mobilis közösen szervezett program csúcspontja volt, hogy 16 kiválasztott fiatal kérdezhette élőben Kapu Tibor kutatóűrhajóst, aki a HUNOR-program keretében a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről jelentkezett be.
A kapcsolatfelvétel 9:50-kor valósult meg, egy Egyesült Államokbeli, marylandi földi állomáson keresztül, miközben az ISS Észak-Amerika felett haladt el. A diákok – akik az ország különböző pontjairól érkeztek – izgalmas és személyes kérdéseket tehettek fel a magyar űrhajósnak:

- Milyen magyar ételt vinne magával az űrbe? → „Túró Rudit!”
- Álmodott már az űrben? → „Igen, a családomról és a küldetésről.”
- Elmenne-e a Marsra? → „Ha a technológia készen áll, igen.”

Az esemény egyik legmeghatóbb pillanata a beszélgetés végén hangzott el: a résztvevők „Hazavárunk!” kiáltással búcsúztak Kapu Tibortól.

A kapcsolás csak egy része volt a Mobilis által összeállított, egész napos tudományos és ismeretterjesztő programnak. A résztvevők interaktív bemutatókon, izgalmas előadásokon és gyakorlati kísérleteken vehettek részt.

Molnár Milán, a Mobilis vezető demonstrátora olyan kísérletet mutatott be földi körülmények között, amelyet Kapu Tibor az űrben is elvégzett. A programot egy látványos, „Üzenet az űrbe” című meteorológiai ballon-felengedés zárta, amely a Mobilis tetőteraszáról indult.
Keszthelyi Bernadett, a Mobilis ügyvezetője büszkén beszélt a másfél éves előkészítő munkáról és a közös szervezés eredményéről:

„Fantasztikus összefogás eredményeként Győr negyedóra erejéig ott lehetett az űrben. A Mobilis küldetése, hogy élményszerűen hozza közelebb a fiatalokhoz a tudományt, különösen a műszaki és mérnöki területeket – ez az esemény pedig ezt tökéletesen megtestesítette.”


A „Csillagközi kapcsolatok napja” méltán vált emlékezetessé minden résztvevő számára. A Mobilis ezúttal is bizonyította, hogy képes hídként működni a tudomány, az élmény és az oktatás között, akár a világűrig is elérve.

A rendezvényen több mint 300 fiatal vehetett részt és élhette át azt a kivételes pillanatot, és közel 2000 fő pedig online formában a Mobilis YouTube csatornáján élőben követte a nagy eseményt.